[vc_row][vc_column][vc_custom_heading text=”Mikroreologia optyczna” font_container=”tag:h3|text_align:left” use_theme_fonts=”yes”][vc_row_inner][vc_column_inner width=”1/2″][vc_column_text]
Pasywna mikroreologia optyczna jest techniką, która dzięki użyciu technologii dynamicznego, wielokrotnego rozpraszania światła (MS-DWS) umożliwia jest pomiar mobilności cząstek w ośrodku płynnym a co za tym idzie śledzenie zmian lepkości i sprężystości zachodzących w materiałach nieprzejrzystych .Określanie własności lepkosprężystych złożonych formulacji bez ingerencji w strukturę próbki pozwala na lepsze zrozumienie jej usieciowania i struktury. Klasyczne metody wymagają poddania systemu stresowi a to może spowodować zmiany w strukturze i skutkować błędna oceną aktualnego stanu próbki.
[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner width=”1/2″][vc_column_text]
Promień lasera jest rozpraszany przez poruszające się cząsteczki, a kamera monitoruje obraz powstających interferujących fal (tworzy się układ jasnych i ciemnych plamek). W zależności od ruchliwości cząstek, wzór plamek zmienia się. Analiza piksel po pikselu pozwala na wykreślenie krzywej dekorelacji w funkcji czasu charakterystycznego i bezpośrednio koreluje z prędkością ruchu cząstek.
Krzywa dekorelacji może być analizowana przy użyciu różnych modeli fizycznych pozwalając na określenie wielu właściwości struktury.
[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][vc_empty_space][vc_single_image image=”954″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_empty_space height=”42px”][vc_row_inner][vc_column_inner width=”1/3″][vc_custom_heading text=”Rheolaser Master” use_theme_fonts=”yes” link=”url:http%3A%2F%2Fwww.uni-export.com.pl%2Fwlasciwosci-lepko-sprezyste-materialow-mikroreologia%2Frheolaser-master%2F|||”][vc_column_text]mierzy całościowo własności reologiczne (zmiany lepkości i sprężystości) bez konieczności stosowania stresu. Pomiar zmian struktury ( żelowanie, starzenie, stabilność) prowadzony jest w spoczynku.[/vc_column_text][vc_btn title=”Więcej” style=”flat” shape=”square” align=”center” link=”url:http%3A%2F%2Fwww.uni-export.com.pl%2Fwlasciwosci-lepko-sprezyste-materialow-mikroreologia%2Frheolaser-master%2F|||” css=”.vc_custom_1524497991764{padding-top: 20px !important;}”][/vc_column_inner][vc_column_inner width=”1/3″][vc_custom_heading text=”Rheolaser COATING” use_theme_fonts=”yes” link=”url:http%3A%2F%2Fwww.uni-export.com.pl%2Fwlasciwosci-lepko-sprezyste-materialow-mikroreologia%2Frheolaser-coating%2F|||”][vc_column_text]pozwala na szybkie I dokładne monitorowanie zmian mikrostruktury związane z procesem schnięcia cienkich powłok i tworzenia się filmu. Precyzyjnie wyznacza jego poszczególne etapy (pyłosuchość, na dotyk, całkowite) bez kontaktu z próbką, na dowolnym podłożu.[/vc_column_text][vc_btn title=”Więcej” style=”flat” shape=”square” align=”center” link=”url:http%3A%2F%2Fwww.uni-export.com.pl%2Fwlasciwosci-lepko-sprezyste-materialow-mikroreologia%2Frheolaser-coating%2F|||” css=”.vc_custom_1524499196047{padding-top: 20px !important;}”][/vc_column_inner][vc_column_inner width=”1/3″][vc_custom_heading text=”Rheolaser CRYSTAL ” use_theme_fonts=”yes” link=”url:http%3A%2F%2Fwww.uni-export.com.pl%2Fwlasciwosci-lepko-sprezyste-materialow-mikroreologia%2Frheolaser-crystal%2F|||”][vc_column_text]wykrywa przejścia fazowe w złożonych produktach zawierających olej, tłuszcz, woski, polimery … . Mierzy bezpośrednio najmniejsze zmiany ( w skali nano) występujące w czasie przejść fazowych. Ta nieinwazyjna metoda optyczna zapewnia bardzo precyzyjną analizę zachodzących zjawisk.[/vc_column_text][vc_btn title=”Więcej” style=”flat” shape=”square” align=”center” link=”url:http%3A%2F%2Fwww.uni-export.com.pl%2Fwlasciwosci-lepko-sprezyste-materialow-mikroreologia%2Frheolaser-crystal%2F|||” css=”.vc_custom_1524499990819{padding-top: 20px !important;}”][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_column][/vc_row][vc_row css=”.vc_custom_1489228806585{padding-top: 60px !important;}”][vc_column][vc_tta_tabs style=”flat” shape=”square” active_section=”1″][vc_tta_section title=”Zasada działania urządzeń” tab_id=”1489228410406-364b7296-404b”][vc_column_text]
Mikroreologia – zasada działania urządzeń
DWS mierzy fluktuację natężenia światła odbijanego przez próbkę. Światło zmienia natężenie, ponieważ cząstki pozostają w (ruchy Browna).
Interferencja sygnału wstecznego odbicia spowodowana ruchem cząstek prowadzi do formowania się wzoru plamek (jasne i ciemne)na wielopikselowym detektorze.
Dzięki opatentowanemu algorytmowi zmiana wzoru plamek przetwarzana jest na krzywą dekorelacji, która jest odbiciem prędkości poruszania się cząstek.
Ta krzywa, również dzięki opatentowanemu algorytmowi umożliwia wyliczenie średniego kwadratu przesunięcia cząstek (MSD) w próbce, którego wartość zależy od powierzchni przebytej przez cząstki w danym czasie dekorelacji.
Wartość MSD w ośrodkach czysto lepkich rośnie liniowo.
[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”Zastosowanie” tab_id=”1489228410455-99533c71-cd3e”][vc_column_text]Zastosowanie urządzeń serii RHEOLASER
Obserwowanie własności lepko-sprężystych w czasie:
- proces żelowania ( jogurt)
- wyznaczanie punktu żelowania
- odbudowa struktury (farby)
- stabilność długoterminowa
- charakteryzowanie tekstury (kremy, majonezy, dresingi, pasty do zębów)
- monitorowanie wpływu składu na własności reologiczne
Prędkość schnięcia cienkich powłok:
- wyznaczanie charakterystycznych czasów schnięcia ( farby, tusze, lakiery, kleje)
- na różnych podłożach (metal, szkło, drewno …)
Monitorowanie zmian mikrostruktury próbki:
- krystalizacja
- żelowanie
- przejścia fazowe
I wiele innych.[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”Porównanie urządzeń serii RHEOLASER” tab_id=”1489228458707-c8fe6141-afe9″][/vc_tta_section][/vc_tta_tabs][/vc_column][/vc_row]