Piknometry gazowe – seria 3P Densi
Przyrządy 3P Densi to jednostanowiskowe, automatyczne piknometry gazowe do pomiaru objętości i gęstości rzeczywistej porowatych ciał stałych i proszków. Wielkość próbki w przypadku aparatu 3P Densi 100L zawiera się w przedziale od 10 cm³ do 100 cm³. W przypadku mniejszych próbek zalecany jest model 3P Densi 100S, który może mierzyć próbki o objętości od 1 cm³ do 10 cm³. Urządzenia zapewniają szybkie i powtarzalne pomiary. Obsługa aparatów jest łatwa i intuicyjna dzięki zastosowaniu 10-calowego ekranu dotykowego.
Najważniejsze własności i zalety urządzeń 3P Densi
- Łatwa, intuicyjna poprzez 10-calowy, dotykowy wyświetlacz.
- Szybkie i powtarzalne pomiary objętości i gęstości rzeczywistej a także wyznaczanie objętości porów.
- Możliwość wykonywania dodatkowych pomiarów wykorzystujących dane z piknometru: zawartość czynnika stałego w gęstych zawiesinach i pastach, zawartość powietrza zamkniętego (okludowanego) w cząstkach proszków np. uzyskiwanych metodą suszenia rozpyłowego.
- Opcja analizy własności pianek – w tym zawartości komórek zamkniętych, ściśliwość itp.
- Pomiary oraz wydruki raportów są całkowicie automatyczne. Układ autodiagnostyki monitoruje i sygnalizuje możliwe usterki w czasie pracy urządzenia.
- Przetwornik ciśnienia jest resetowany do zera przed każdym kolejnym pomiarem. Diody LED na panelu przednim przez cały czas wskazują stan aparatu.
- Wyświetlana i drukowana jest temperatura próbki z dokładnością do ±0,1 °C. Jest to bardzo istotna informacja z punktu widzenia (a) weryfikacji działania aparatu w punkcie kalibracji lub (b) dokonywania poprawek przy analizie większych ilości materiałów, których gęstość zmienia się znacznie wraz z temperaturą.
- Kule do kalibracji piknometru mogą być dostarczane z raportem kalibracji certyfikowanym przez NIST, GUM itp.
Zasada pomiaru
Pomiar w piknometrach polega na sprężeniu gazu (najczęściej helu) w komorze pomiarowej o objętości Vc (sample chamber), w której znajduje się próbka (o nieznanej objętości Vp). Piknometr rejestruje wartość ustabilizowanego ciśnienia P1 po napełnieniu komory pomiarowej. Następnie otwarty zostaje zawór do komory odniesienia (expansion chamber/additional expansion chamber) o objętości Va. Po połączeniu komór spada ciśnienie, którego wartość po ustabilizowaniu ponownie jest rejestrowana (P2).
Objętość próbki jest obliczana według równania:
Po wprowadzeniu masy próbki obliczona zostaje także gęstość rzeczywista materiału badanego.