Helowe stacje do detekcji nieszczelności
Stanowiska detekcyjne są to zintegrowane systemy testujące, które w sposób zautomatyzowany pozwalają na kontrolę i pomiar szczelności badanych części. Stacje tego typu składają się z helowego detektora nieszczelności, niezbędnych pomp próżniowych, komór testowych, elementów automatyki (PLC, czujniki, napędy) oraz interfejsu użytkownika wraz z sygnalizatorami i zabezpieczeniami. Tak zbudowane stanowisko detekcyjne umożliwia szybkie i wysoce dokładne testy szczelności gotowych produktów.
Badania mogą być przeprowadzane przez operatora stacji, ale istnieje także możliwość integracji układu detekcyjnego ze zautomatyzowaną linią produkcyjną.
Obsługa stanowiska do helowej detekcji nieszczelności jest bardzo prosta i intuicyjna, co czyni ją znakomitym testerem na liniach produkcyjnych i montażowych.
Producent helowych stacji detekcyjnych- LabTech
Firma LabTech s.r.o.powstała w 1991 roku w czeskim Brnie i przez szereg lat działała na rynku aparatury i usług analitycznych. Wraz z rozwojem firmy w roku 2009 utworzony został dział zaangażowany w budowę i rozwój zautomatyzowanych stacji do detekcji nieszczelności. We współpracy z firmą Agilent Technologies, LabTech ustandaryzował proces projektowania i produkcji stanowisk helowych, wprowadzając do użytku wiele dedykowanych systemów wykrywania nieszczelności. Każda ze stacji jest wykonywana na zamówienie i w ścisłej współpracy z klientem, co pozwala spełnić wszystkie wymagania i dostosować testery konkretnych produktów.
Firma LabTech zapewnia pełne wsparcie aplikacyjne oraz bezkonkurencyjny serwis.
Helowe stanowiska do wykrywania nieszczelności- zastosowania
Inżynieria sanitarna (HVAC)
Urządzenia i podzespoły takie jak sprężarki, skraplacze, chłodnice czy parowniki, podlegają bardzo dokładnej kontroli szczelności. Już na etapie produkcji i montażu poddawane są testom z użyciem helowych wykrywaczy nieszczelności. Coraz częściej badania takie wdrażane są seryjnie dla wszystkich produktów, a klienci końcowi coraz częściej wymagają certyfikacji szczelności produktów.
Produkcja samochodów elektrycznych i hybrydowych
Najnowsze technologie obecne w autach elektrycznych i z napędem hybrydowym, stawiają dodatkowe wymagania konstruktorom i działom kontroli jakości. Kluczowe komponenty takie jak chłodnice akumulatorów, obudowy zestawów bateryjnych czy obudowy silników elektrycznych są badane pod kątem szczelności przy użyciu helowych stacji detekcyjnych.
Przemysł samochodowy
W fabrykach produkujących samochody i ich komponenty stanowiska do helowego wykrywania nieszczelności są obecne już od wielu lat. Wiodący producenci decydują się na testowanie szczelności elementów układów paliwowych, takich jak: zbiorniki paliwowe, filtry paliwowe, szyny Common Rail czy zbiorniki LPG.
Stacje helowe znajdują także zastosowanie w badaniach podzespołów zawieszenia np. amortyzatorów, układach kierowniczych, w systemach hydraulicznych czy mechanizmach wspomagania hamowania.
Armatura i pompy
Większość pomp cieczowych, a także różnego rodzaju kompresorów i dmuchaw, wymaga zaawansowanych testów szczelności. Podobnie jak zawory, rury, węże i mieszki tak samo manometry czy reduktory gazowe muszą przejść badania pod kątem szczelności. Producenci coraz chętniej sięgają po rozwiązania w postaci helowych stacji detekcyjnych, które zapewniają dokładność testów i wysoką szybkość badań.
Specjalne aplikacje
Helowe stanowiska detekcyjne wpisały się już na stałe w zasób specjalistycznych urządzeń badawczych w szczególnie wymagających aplikacjach. W przypadku kluczowych elementów systemów bezpieczeństwa takich jak zapalniki poduszek powietrznych czy gaśnice wraz z armaturą- konieczne są testy szczelności o najwyższej dokładności. Stacje do wykrywania nieszczelności doskonale sprawdzają się także w nietypowych zastosowaniach, takich jak testowanie felg aluminiowych, akumulatorów i baterii, odlewów aluminiowych czy zbiorników na substancje niebezpieczne i wybuchowe.